Don Giovanni

Don Giovanni – imię męskiej postaci europejskiej literatury i teatru. Postać Don Juana pojawia się po raz pierwszy w 1630 roku w charakterze bohatera sztuki teatralnej Tirso de Molina L'ingannatore di Siviglia e il convitato di pietra. Z biegiem czasu wielu autorów sięgało po tę charakterystyczną postać, by podnieść ją do rangi literackiego mitu. Najbardziej znane wcielenie przybrał Don Giovanni w operze Mozarta na podstawie libretta Lorenzo da Ponte zatytułowanej Il dissoluto punito ossia il Don Giovanni z 1787 roku.

Diabolik

Diabolik – postać bardzo popularnego włoskiego komiksu kryminalnego, który już od swoich początków podbił serca Włochów. Postać stworzona przez Angelę i Lucianę Giussani w 1962 roku narodziła się z pomysłu Angeli, która obserwując pociągi przejeżdżające przez Stazione di Milano Caderna nieopodal której mieszkała, wpadła na pomysł stworzenia komiksu „kieszonkowego” formatu, który mógłby być czytany przez ludzi spędzających w pociągach mnóstwo czasu. W tym celu, Angela Giussani przeprowadziła „badanie rynku” i dowiedziała się, że podróżujący czytają w pociągach głównie kryminały. W ten sposób powstał komiks „Diablik” formatu 12 cm x 17 cm, który naśladowano później w wielu innych wydaniach, a który przyczynił się do ówczesnego wielkiego sukcesu postaci Diablika.

Dialetto

Dialetto (dialekt) - odmiana języka, którą posługuje się oryginalna grupa mieszkańców określonego obszaru geograficznego. Liczba jego użytkowników, jak i powierzchnia tego obszaru mogą się z czasem zmieniać. Dialekt, który obejmuje większą powierzchnię, może zawierać wiele odmian, które również mogą dzielić się na poddialekty obejmujące jeszcze mniejsze terytoria. Oficjalny język włoski jest w swoim brzmieniu najbardziej zbliżony do dialektu florenckiego.

David di Donatello

David di Donatello – najważniejsza nagroda włoskiego przemysłu filmowego przyznawana przez Włoską Akademię Filmową od 1956 roku, postrzegana jako włoski odpowiednik Oscara. Figurka wręczana laureatom w 24 kategoriach jest kopią rzeźby Dawid autorstwa Donatella.

W 2006 roku, na okoliczność 50 - lecia nagrody, przyznano 8 nagród specjalnych David del Cinquantenario, które powędrowały do najbardziej zasłużonych przedstawicieli poszczególnych kategorii w historii włoskiego kina tego okresu: dla autora kostiumów Piero Tosi, dla autora zdjęć Giuseppe Rotunno, dla autora muzyki Ennio Morricone, dla najlepszego producenta Dino De Laurentiisa, za reżyserię dla Francesco Rosi, za scenariusz dla Suso Cecchi D'Amico, za scenografię dla Mario Garbuglia i dla najlepszej aktorki – Giny Lollobrigidy, która zdobyła Davida w kategorii najlepszej aktorki w pierwszej edycji nagrody za rolę w filmie La donna più bella del mondo Roberta Z. Leonarda.