Historia Włoch

476

Rok ten został przyjęty przez historyków jako czas upadku Cesarstwa Rzymskiego i ogólnie - koniec starożytności, a początek średniowiecza. To wtedy jeden z dowódców barbarzyńskich, działający zresztą w służbie rzymskiej, Odoaker, odsunął od władzy małoletniego cesarza Romulusa Augustusa. Insygnia cesarskie odesłał do Konstantynopola i w imieniu cesarza wschodniego miał rządzić Italią. Sam Romulus Augustus spokojnie dożył starości. Italia w tym czasie nie była już najważniejszą prowincją tzw. świata śródziemnomorskiego. Podobnie jak miasto Rzym, które straciło swoją pozycję na rzecz Konstantynopola - zresztą wielkością dorównywała mu Aleksandria. Kraj, choć w upadku po latach najazdów barbarzyńskich był ciągle bardzo ludny, miał liczyć około 6 milionów mieszkańców (dla porównania Polska w roku 1000 nie miała miliona). Oczywiście pozostał mit cesarstwa i religia chrześcijańska wspólna dla mieszkańców. Kościół ze swą organizacją, papieżem w Rzymie i niepodważalnym autorytetem odgrywał wyjątkowo ważną rolę na półwyspie.

Język włoski

Przez długi czas, we Włoszech, po upadku Imperium Rzymskiego, językiem pisanym jest łacina: język dyplomacji, Kościoła, literatury… Obok łaciny wysokiej funkcjonuje naturalnie żywy język mówiony, który w codziennym użyciu ulega wciąż nowym transformacjom, dając początek wielu odmianom regionalnym, które z kolei rozwiną się w volgari – le lingue del volgo, języki można by rzec - ludowe.

Moda włoska

25 lutego 1951 roku pokazem mody zorganizowanym przez księcia Giorgini we Florencji dla międzynarodowej publiczności, rozpoczęła się historia mody włoskiej… André Suarès pisał, że „moda jest najlepszą farsą, taką, gdzie nikt się nie śmieje, bo wszyscy w niej uczestniczą”. Ubiór postrzegany był zawsze jako wyrażenie przynależności społecznej, indywidualnych potrzeb, ważny środek komunikacji indywidualnej i społecznej.

Sport

Historia sportu we Włoszech jest niemal tak długa, jak historia kraju. Włosi rywalizowali i rywalizują z sukcesami w bardzo wielu dyscyplinach.

Telewizja włoska

Włoska telewizja to niezwykle dziwny i skomplikowany temat. Z jednej strony krytykowana i ośmieszana za płytkość i skrajne upolitycznienie, z drugiej – imponująca rozmachem, kolorytem, różnorodnością i gamą wybitnych osobowości… Odsuwając na bok wszelkie kontrowersje nie można nie przyznać, że włoska telewizja jest diametralnie inna od reszty świata, nawet, gdy jest tam równie uwielbiana, gloryfikowana. Po prostu ważna.

Włoski design

Mistrzowie lat ’50 i ’60, m.in. Aulenti, Castiglione, czy Magistretti wykonali olbrzymią pracę w tej dziedzinie sztuki. Świadczy o tym fakt, że Włochy w ostatnim czasie stały się punktem stycznym dla nowych pokoleń twórców na poziomie międzynarodowym. Od designu przemysłowego, przez design wnętrzarski, aż wreszcie design samochodowy – wszędzie wyczuwa się tu włoski styl, który wyróżnia mieszanka fantazji i surowości projektów…

Literatura Włoska

Cantico delle Creature Św. Franciszka z Asyżu – 1225 r. jest najstarszym utworem literackim w języku włoskim. Włoskie Trecento wniosło we włoską kulturę mocne i trwałe podwaliny. Żyją i działają wtedy trzy największe postaci włoskiej literatury: Dante, Petrarca i Boccaccio – ojciec noweli; jego Decameron, obraz społeczności kupieckiej epoki, świetnie charakteryzuje poszczególne postaci poprzez ich zachowania i stanie się modelem dla twórców kolejnych stuleci.

Muzyka włoska

Mająca swoje korzenie w melodramacie, tradycja włoskiej piosenki ostatnich czterdziestu lat, od Domenico Modugno przeżyła wiele istotnych zmian. Ta bogata tradycja nigdy jednak nie została pozbawiona swoistego czaru o czym świadczy fakt, że tacy piosenkarze jak Nilla Pizzi czy Al Bano cieszą się wielką popularnością do dziś, również poza granicami Włoch i zbudowali znaczące podwaliny do sukcesu aktualnie najpopularniejszych włoskich artystów Erosa Ramazzottiego, Laury Paulini czy Zucchero...

Sztuka włoska

Od znakomitych bizantyjskich mozaik kościołów Rawenny do greckich świątyni na Sycylii i rzymskich amfiteatrów rozsianych w wielu włoskich miastach – włoska sztuka we wszystkich swoich przejawach cudownie rozkwitała na przestrzeni wieków, od czasów imperium rzymskiego po dzień dzisiejszy serwując nam – turystom, koneserom sztuki, ale też zwykłym jej obserwatorom niesłychane wrażenia na wielu poziomach jej przeżywania.

Prasa włoska

W 1700 roku we Włoszech, wypłynięcie burżuazji, otworzyło nowe możliwości działalności literackiej i utorowało drogę do powstania współczesnej gazety. Już pierwsze egzemplarze cieszyły się wielkim uznaniem ze względu na prosty, kolokwialny język, pełen humoru i przyczyniły się do wywołania tego, co we współczesnym rozumieniu oznacza opinia publiczna – bardziej otwarta i poinformowana.

Kino włoskie

Wynalezienie kinematografu wieńczy odwieczne pragnienie człowieka do odwzorowywania rzeczywistości. Maszyna, która daje niesamowitą możliwość podglądania życia na ekranie niemal natychmiast wzbudziła ogromną fascynację u widzów, którzy doświadczają czegoś niesamowitego, czego nigdy wcześniej nie doświadczyli … mogą obserwować obrazy w ruchu, gdzie przewijają się fakty i ludzie ich czasów!